Рiвненська Єпархiя Українська Православна Церква
Наша кнопка
Хочеш допомогти сайту? постав нашу кнопку Свято-Михайлiвський храм села Зоря
Нашi партнери

«Гарним тоном» останнім часом стало говорити про найчисленнішу конфесію в Україні — УПЦ — в негативному ключі: «Це у вас поки парафіян багато, але перехід у «правильну» церкву — питання часу», — прогнозують деякі експерти.

Редакція порталу вирішила в якості аргументу використовувати нехитру мову цифр. На жаль, останнє дослідження, на яке доведеться посилатися, відображає картину дворічної давності, просто інших поки не проводилося.

Інститут релігійної свободи в березні 2013 року опублікував дані Міністерства культури України про кількість релігійних організацій в країні станом на 1 січня цього року.

Задля справедливості варто зауважити, що за два роки «показники» в Української Православної Церкви навіть покращилися. Монастирів, наприклад, стало більше — на 27 обителей. На офіційному сайті УПЦ є перелік та контакти: church.ua/monstyri. Що стосується інших конфесій, то навряд чи ситуація могла кардинально змінитися.

Два роки тому один з парафіян УПЦ журналіст Влад Головін вже провів нехитре дослідження. Пропонуємо фрагменти зі статті, що розміщена на ua.pravmir.ru, як опис до графічних даних. Дивіться, читайте і робіть висновки самі.

Ченці — це передовий загін Церкви

Люди, які відмовилися від всього, щоб служити одному Богу і Його Церкві. Скільки їх в Україні?

В УПЦ — 203 монастиря (240 на сьогодні — ред.), в них 4873 ченця. Тобто, в середньому по 24 людини в одній обителі. Багато це чи мало? Давайте порівняємо з двома іншими православними конфесіями, де, по ідеї, теж повинно бути багато ченців. Інакше звідки будуть з’являтися єпископи, хто взагалі буде давати приклад для всіх інших парафіян?

Монастирі УПЦ

В УПЦ КП — 59 монастирів, в яких — 181 інок. Тобто в середньому по три людини на монастир. Це ще терпимо, УПЦ теж є такий приклад — на всю Івано-Франківську область є тільки два монастиря УПЦ, в яких записано 8 монахів.

Але якщо ми подивимося на ситуацію з чернецтвом в УПЦ КП пильніше, то починають виникати певні підозри. Так, у Тернопільській області у Київського патріархату 5 монастирів, а ченців у них 3. Ще раз: п’ять монастирів і три ченця. Як вони встигають розірватися на всі п’ять обителей — стає ясно, якщо вивчити статистику далі.

монастирі УПЦ КП

А далі — найцікавіше. Ситуація з чернецтвом в УАПЦ. Там цілих 11 монастирів, в яких — 10 ченців. У тій же Тернопільській області у них 4 монастирі, в яких 3 ченця. Може, вони проходили курси у ченців з Київського патріархату, адже та ж область? Формально монастир може існувати, навіть якщо в ньому і один монах, але 0,5 ченця — це вже занадто. Та й то, один монах — це вже не монастир, а якась фікція.

монастирі УАПЦ

Бажання стати більшим, ніж ти є насправді, властиве кожній людині. Я не виключаю, що таке може бути і в моїй конфесії. Але криза чернецтва в УПЦ КП і УАПЦ очевидна. В цих конфесіях дуже мало людей, готових все кинути заради Церкви. Якщо в організації немає таких Олексіїв Карамазових, її перспективи дуже туманні.

Майбутнє церкви

Ще один важливий показник — кількість студентів у духовних семінаріях. Це теж ті пасіонарії, які служать, вибачте, за ділову лексику, драйвером зростання організації. У 2000 році в УПЦ було 3657 студентів, зараз — на третину більше — 4727.
В УПЦ КП було 1649 студентів у 2000 році, тепер — на третину менше: 1073.
В УАПЦ було 270 студентів у 2000 році, тепер — удвічі менше: 129.
В аналітичному дослідженні центру імені Разумкова, яке було опубліковано ще в 2011 році, про це  в КП говориться: «Тенденція зниження темпів розвитку духовної освіти — дуже тривожна, адже саме від майбутніх священнослужителів і богословів значною мірою залежить і майбутнє церкви».
Дивовижні люди в керівництві УПЦ КП — у них мало ченців, від них йдуть семінаристи, а вони всі займаються критикою Московського патріархату. Про автокефальну церкву можна сказати тільки одне: те, що вона ще існує — диво. І швидше за все, це чудо цілком земного походження — маніпуляція цифрами.
Джерело: Православная жизнь

Добавить комментарий

Православний календар