Рiвненська Єпархiя Українська Православна Церква
Наша кнопка
Хочеш допомогти сайту? постав нашу кнопку Свято-Михайлiвський храм села Зоря
Нашi партнери

Скільки є ангелів?
Про існування Небесного ангельського миру ми знаємо зі Священного Писання. Про те, що він створений Богом ще до створення видимого світу і людини. Знаємо, що число Ангелів незлічиме велике й що Премудрість Божа заснувала дивний порядок у цьому Небесному воїнстві, створивши ангельську ієрархію, розділивши всіх Ангелів на дев’ять чинів по трьох чина в ієрархії, підкоривши нижчі чини вищим.
Ангели відрізняються один від одного як освіченістю, так і різницею ступеня благодаті.


Вищу ієрархію (вони безпосередньо близько знаходяться до Бога) становлять Ангели, що носять імена: Серафими, Херувими й Престоли.
Серафими відповідно до свого ім’я мають серця, що полум’яніють любов’ю до Бога, і збуджують і інших полум’яно любити свого Творця. Серафим — значить «полум’яний».
Херувими мають повноту ведення й достаток премудрості. Вони осяяні рясними променями світла Божого. Їм дано знати все у тій мірі, в якій можуть пізнавати створені істоти.
Престоли — ці Ангели настільки піднесені й настільки осяяні благодаттю, що Господь живе в них і через них проявляє Своє правосуддя.
Друга, середня, ієрархія складається з Ангелів, що носять імена: Господства, Сили і Влади.
Ангели Господства вчать людей панувати над своєю волею, бути вище всякої спокуси, а також панують над тими злими духами, які заприсягли погубити людину.
Сили — це Ангели, що сповнені Божественної міцності. Це ті духи, через які Господь робить Свої чудеса. Їм дарована Богом здатність ниспосилати благодать чудотворення угодникам Божим, які при житті на землі творять чудеса.
Влади — Ангели, що мають владу приборкувати владу бесівську, відбивати вражі спокуси. Крім того, вони зміцнюють добрих подвижників у їх духовних і тілесних подвигах.
Третя, нижча, ієрархія містить у собі теж три чини: Начала, Архангели і Ангели.
Начала — чин Ангелів, яким доручено управляти всесвітом, охороняти окремі країни і народи та керувати ними. Це Ангели Народоправителі. Їхнє достоїнство вище, ніж Ангелів-Хранителів окремих людей. Із книги пророка Даниїла ми дізнаємося, що піклування про іудейський народ було довірено Архистратигу Михаїлові (див.: Дан. 10, 21).
Архангели — великі благовісники Таємниць Божих, усього великого й преславного. Вони зміцнюють у людях святу віру, просвіщаючи їхній розум до пізнання і розуміння волі Божої.
Ангели (останній, дев’ятий, чин ієрархії) — світлі духовні істоти, які ближче за всіх перебувають до нас і мають про нас особливе піклування.
Хто такі Архангели?
Хоч число Ангелів безмірно, але Архангелів тільки сім. Подібно семи світильникам перед престолом Всевишнього, сім Архангелів: Михаїл, Гавриїл, Рафаїл, Уриїл, Салафиїл, Ієгудиїл, Варахиїл.
Святий Архиcтратиг Михаїл
Хто такий Архистратиг?
Архистратиг Божий, Господній воїн, переможець демонів, воєвода небесних сил. Ці слова стосуються одного з архангелів, якого Господь благословив на боротьбу зі злом. Це — архангел Михаїл. У дослівному перекладі ім’я Михаїл означає «Хто як Бог?» або «Хто рівний Богові?» Саме ці слова промовив архангел Михаїл, коли злі ангели повстали проти Бога. Добрі ангели на чолі з архангелом Михаїлом стали на захист Бога і перемогли. «Ніхто не може бути рівний Богові!» — сказав архангел Михаїл.
Архистратиг Михаїл це Ангел, що володіє незвичайною духовною силою,перший з верховних Ангелів, Поборник слави Божої.
Як вірний служитель Божий святий Архистратиг Михаїл поставлений Богом вождем і чиноначальником над всіма чинами святих Ангелів. Тому й зображується у войовничому вигляді, зі списом або полум’яним мечем в руці, маючи під ногами дракона, тобто духа злості. Біла корогва, що прикрашає верх списа його, означає незмінну чистоту й непохитну вірність Ангелів Царю Небесному; а хрест, яким закінчується спис, сповіщає, що боротьба із царством тьми й перемога над ним відбувається в ім’я Хреста Христова, відбувається за допомогою терпіння, смирення й самовідданості.
Архангел Гавриїл
Друге місце в ряді Архангелів належить Архангелові Гавриїлові. Ім’я це означає сила Божа. Він провісник доль Божих і служитель Його всемогутності.
У справі служіння порятунку людському він є провісником і служителем всемогутності Господньої. Так, чи має відкритися сила Божа в чудесному зачатті Предтечі від постарілих батьків, — звістка про це зачаття покладається на Гавриїла. Чи має відбутися безсіменне зачаття Самого Сина Божого, — честь благовістя про це дістається знову Гавриїлові. Цей же Архангел посланий був для підкріплення Спасителя в саду Гефсиманському і для звіщення Богоматері Її всечесного Успіння. Тому церква називає його служителем чудес, тому він є особливий служитель і таємниць Божих.
Свята Церква зображує його іноді з райською гілкою в руках, що була принесена ним Богоматері, а іноді — у правій руці з ліхтарем, усередині якого горить свіча, а в лівій — із зерцалом (тобто дзеркалом) з ясписа. Зображується із зерцалом, тому що Гавриїл — вісник доль Божих про порятунок роду людського; зображується зі свічею в ліхтарі, тому що долі Божі бувають приховані до часу звершення їх, і, після виконання, осягаються тільки тими, які неухильно дивляться в зерцало слова Божого й своєї совісті.
Архангел Рафаїл
Святий Архангел Рафаїл, або допомога й зцілення Боже, є ім’я третього Архангела. Ім’я Рафаїл означає «милосердя», «допомога всім стражденним».
У святому писанні є ціла книга Товита, яка присвячена Архангелові Рафаїлові.
Святий Архангел Рафаїл, лікар недуг людських, на іконах тримає в лівій руці посудину (алавастр) з лікарськими засобами (ліками), а в правій — стручець, тобто обстрижене пташине перо для помазування ран.
Архангел Уриїл
Ім’я святого Архангела Уриїла значить світло або вогонь Божий.
Він зображується з мечем в десниці, а в лівій руці з полум’ям, яке спускається донизу. Як ангел світла, він просвіщає розум людей одкровенням істин, для них же корисних; як ангел вогню божественного, він запалює серця любов’ю до Бога й винищує в них нечисті прихильності земні.
Архангел Салафиїл
Верховним служителем молитви називає свята Церква Архангела Салафиїла. Чиста й полум’яна молитва сама може служити замість херувиму для душі, охороняючи її від усяких ворожих сил. Але які наші молитви? Слабкі, короткі, нечасті, холодні.
І Господь дарував нам цілий лик Ангелів молитовних, з їхнім вождем Салафиїлом, щоб вони чистим натхненням вуст своїх зігрівали наші холодні серця до молитви, щоб напоумляли нас про що, коли і як молитися, щоб підносили самі прохання наші до престолу благодаті.
Коли побачите на іконі Архангела, що стоїть в молитовному положенні, з очима, потупленими долу, з руками, прикладеними із благоговінням до грудей, — то знайте: це — Салафиїл. І бачачи в такому положенні самого Архангела молитви, намагайтеся самі звертати серце до Бога подібно йому.
Архангел Ієгудиїл
У шостого Архангела в правій руці золотий вінець, а в лівій — бич із трьох мотузок. Це тому, що обов’язок цього Архангела з ликом Ангелів, йому довірених, — заохочувати нагородою благ вічних і захищати ім’ям Святої Трійці й силою Хреста Христова людей, які трудяться в славу Божу. Тому він називається Ієгудиїл, або хвала Божа. У десниці Архангела не дарма зображений вінець: це нагорода для всякого християнина, що трудиться в славу Творця.
Архангел Божий Ієгудиїл тримає в правій руці золотий вінець, як нагороду від Бога за корисну й благочестиву працю святим людям, а в лівій руці бич із трьох мотузок із трьома кінцями, як покарання грішним за лінощі до благочестивої праці.
Архангел Варахиїл
Це Архангел благословень Божих. Його зображують із безліччю квітів рожевих у надрах його одягу. Тому що благословення Божі різні, то й служіння цього Архангела різнорідні; через нього посилається благословення Боже на всяку добру справу, на всяке добре життєве заняття.
Святий Архангел Варахиїл зображується несучим на грудях своїх на одязі білі троянди, що як би нагороджує по велінню Божому за молитви, працю й моральне поводження людей і майбутнє блаженство й нескінченний мир у Царстві Небесному.
Потрібно мати ревнощі до слави Божої, подібно Михаїлові.
Потрібно просвіщати розум свій світлом пізнання, що посилається Архангелом Уриїлом, але в той же час, потрібно щиросердно й простодушно довіряти таємницям Царства Божого, що відкривається через Архангела Гавриїла, і не занадто допитуватися того, чого людина в теперішньому житті не може повністю довідатися.
Потрібно бути жалісливими й милостивими до тих, хто бідує, подібно Рафаїлові, тоді й самі будемо помилувані через клопотання цього Архангела перед Престолом Божим.
Потрібно підносити з Архангелом Салафиїлом і під його осяянням полум’яну молитву Господу, і потрібно дивитися серед праці і позбавлень на золотий вінець у руках Архангела Ієгудиїла, яким увінчується в майбутньому житті кожний «тружденний й обтяжений».
Потрібно із вдячністю приймати земні благословення й земне щастя, яке посилає Господь через архангела Варахиїла, але не потрібно забуватися в щасті й потрібно користуватися ним так, щоб через нього одержати благословення й блага небесні.

Добавить комментарий

Православний календар