Рiвненська Єпархiя Українська Православна Церква
Наша кнопка
Хочеш допомогти сайту? постав нашу кнопку Свято-Михайлiвський храм села Зоря
Нашi партнери

Хресний хід – це вселюдний урочистий молебний хід з одного храму до іншого або до призначеного місця з великим запрестольним або виносним хрестом, від якого отримав назву і сам хід. Учасники хресного ходу несуть Святе Євангеліє, ікони, хоругви та інші святині храму. Священнослужителі та церковнослужителі здійснюють хід в богослужбовому вбранні, під час ходу співають богослужбові пісноспіви, тропарі свята, ірмоси та інколи святкові канони.

Виникли хресні ходи в IV столітті у Візантії. Святитель Іоанн Златоуст влаштовував проти єретиків-аріан нічні ходи по вулицях Константинополя. Для цього були зроблені срібні хрести на держаках, які урочисто носилися по місту разом зі святими іконами. Люди йшли з запаленими свічками.
Грецький Типикон вказує, що у день винесення Чесного і Животворящого Древа Господня (14 серпня ) співалися піснеспіви та місто освячувалося присутністю великої святині. Під час виникнення важких хвороб, кількість яких у літній період різко збільшувалася, Церква не залишала свою паству. Служилися водосвятні молебні та інші богослужіння, під час яких люди мали можливість ще раз зібратися на загальне богослужіння та разом піднести свої молитви до Господа.
Хресний хід є вираженням єдиної народної віри та старанної молитви до Господа та Божої Матері, це похід за благодаттю, тому традиційно хресні ходи набули масовості, тисячі віруючих беруть в них участь.
Святитель Філарет (Дроздов) радив:
«Побачивши хресний хід, поспішай приєднатися до нього, не пропускай рятівного моменту».
Справа в тому, що причиною всіх людських негараздів є гріховна нечистота, яка накопичується і в нас, і довкола нас. Усвідомивши свої провини перед Господом і сподіваючись на Його милосердя та заступництво, люди завжди виходили на Хресний хід, щоб очистити молитвою вулиці та майдани, будівлі та сади, землю й повітря і, головне, — власні серця. Не дарма ж у давнину говорили: «Якщо ніхто не може, то Бог допоможе».
Історик Г. Романов пояснював:
«Метафізика хресного ходу полягає в тому, що він є образом вигнання з раю людей, які згрішили. Колись у Візантії навіть імператор і патріарх, каючись, виходили за міські стіни босоніж, у власяницях і веригах».
Це вже потім Хресні ходи руських полків, під час яких знамена й гармати кропилися свяченою водою, перетворилися на гордовиті військові паради, а смиренні молитовні ходи мирян — на збуджені політичні демонстрації. Тож звичні для всіх нас демонстрації та паради походять від церковних хресних ходів, хоча мало хто про це здогадується.
Традиційно хресні ходи символізують єдність православної держави і Церкви, з якої, власне, і виросла Свята Русь.
А взагалі, для християнина все життя є своєрідним Хресним ходом, адже християнське життя має бути богослужінням і прагненням заслужити прощення. Ця істина якнайкраще усвідомлюється, коли поряд, пліч о пліч, крокують брати й сестри во Христі, знайомі чи незнайомі, сумні чи усміхнені, але неодмінно сповнені єдиним прагненням — жити Богом і з Богом, служити ближнім і Церкві Христовій, сповнені бажання єдиним серцем і єдиними вустами сповідати святу віру батьківську — Православ’я.

Добавить комментарий

Православний календар