Рiвненська Єпархiя Українська Православна Церква
Наша кнопка
Хочеш допомогти сайту? постав нашу кнопку Свято-Михайлiвський храм села Зоря
Нашi партнери

d18f-464x616Небесных воинств Архистратизи, молим вас присно мы недостойнии, да вашими молитвами оградите нас кровом крил невещественныя вашея славы, сохраняюще ны припадающия прилежно и вопиющия: от бед избавите ны, яко чиноначальницы вышних сил

Святкування Собору Архістратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безплотних встановлено на початку IV століття на Помісному Лаодикійському Соборі, що відбувся за кілька років до Першого Вселенського Собору. Лаодикійський Собор 35-м правилом засудив і відкинув єретичне поклоніння ангелам як творцям і правителям світу і затвердив православне шанування їх. Звершується свято в листопаді — дев’ятому місяці від березня (з якого в давнину починався рік) — відповідно до числа 9-ти чинів ангельських. Восьмий же день місяця (старий стиль) вказує на майбутній Собор всіх Сил Небесних в день Страшного Суду Божого, який святі отці називають «днем восьмим», бо після віку цього, настане «день восьмий», і тоді «прийде Син Людський у Славі Своїй і всі святі Ангели з Ним «(Мф. 25, 31).
Чини Ангельські поділяються на три ієрархії — вищу, середню і нижчу. Кожну ієрархію становлять три чини. У вищу ієрархію входять: серафими, херувими і престоли. Ближче всіх до Пресвятої Трійці предстоять шестикрилі Серафими (Полум’яні, Вогненні) (Іс. 6, 2). Вони горять любов’ю до Бога та інших спонукають до неї.
Після Серафимів перед Господом предстоять многоокі Херувими (Бут. 3, 24). Їх ім’я означає: сходження премудрості, просвічення, бо через них, сяючих світлом Богопізнання і розуміння таємниць Божих, посилається премудрість і просвітництво для істинного богопізнання.
За Херувимами — предстоят богоносні по благодаті, даній їм для служіння, Престоли (Кол. 1, 16). Вони служать правосуддю Божому.
Середню ангельську ієрархію становлять три чини: Господства, Сили і Власті.
Господства (Кол. 1, 16) мають владу над подальшими чинами ангелів. Вони наставляють поставлених від Бога земних володарів мудрому керуванню. Господства вчать володіти почуттями, приборкувати гріховні похоті, підкорювати плоть духу, панувати над своєю волею, перемагати спокуси.
Сили (1 Пет. 3, 22) виконують волю Божу. Вони творять чудеса і посилають благодать чудотворіння та прозорливості угодникам Божим. Сили допомагають людям у несенні послуху, зміцнюють у терпінні, дарують духовну кріпкість і мужність.
Власті (1 Пет. 3, 22; Кол. 1, 16) мають владу приборкувати силу диявола. Вони проганяють від людей бісівські спокуси, утверджують подвижників, оберігають їх, допомагають людям у боротьбі зі злими помислами.
У нижчу ієрархію входять три чини: Начала, Архангели і Ангели.
Начала (Кол. 1, 16) правлять над нижчими ангелами, направляючи їх до виконання Божественних повелінь. Їм доручено управляти всесвітом, охороняти країни, народи, племена. Начала наставляють людей шанувати інших. Вчать людей, що мають владу на землі виконувати посадові обов’язки не заради особистої слави і вигод, а заради спасіння і користі ближніх.
Архангели (1 Сол. 4, 16) звіщають про велике і преславне, відкривають таємниці віри, пророцтва та розуміння волі Божої, зміцнюють в людях святу віру, просвіщаючи їх розум світлом Святого Євангелія.
Ангели (1 Пет. 3, 22) найбільш близькі до людей. Вони сповіщають наміри Божі, наставляють людей до доброчесного й святого життя. Вони зберігають віруючих, утримують від падінь, підтримують занепалих, ніколи не залишають нас і завжди готові допомогти, якщо ми захочемо.
Всі чини Небесних Сил носять спільну назву Ангелів — по суті свого служіння. Господь відкриває Свою волю вищим Ангелам, а вони, в свою чергу, просвіщають інших.
Над всіма дев’ятьма чинами поставлений Господом святий Архістратиг Михаїл (ім’я його в перекладі з єврейської означає «хто як Бог») — вірний служитель Божий, бо він скинув з Неба денницю, який возгордився з іншими павшими духами. А до решти ангельських Сил він промовив: «Будьмо уважні! Станьмо побожно перед Творцем нашим і не помислимо неугодного Богові!» За Церковним переданням, відображеним у службі Архістратигу Михаїлу, він брав участь у багатьох старозавітних подіях. Під час виходу ізраїльтян з Єгипту він був перед ним у вигляді стовпа хмари вдень і стовпа вогненного вночі. Через нього явилася Сила Господня, що знищила єгиптян і фараона, які переслідували ізраїльтян. Архістратиг Михаїл визволяв Ізраїль і оберігав його.
Він з’явився Ісусу Навину і відкрив волю Господа на взяття Єрихону (Нав. 5, 13 — 16). Сила великого Архістратига Божого з’явилася у знищенні 185 тисяч воїнів асирійського царя Санхерима (4 Цар. 19, 35), у поразці нечестивого вождя Антіохійського Іліодора і явився у спасінні від вогню трьох святих отроків — Ананії, Азарія і Мисаїла, кинутих у піч на спалення за відмову поклонитися ідолу. (Дан. 3, 92 — 95).
З волі Божої, Архістратиг переніс пророка Авакума з Юдеї в Вавилон, щоб дати їжу Даниїлу, в рові з левами (кондак акафіста, 8).
Архангел Михаїл заборонив дияволу явити юдеям тіло святого пророка Мойсея для обожнення (Іуд. 1, 9).
Святий Архангел Михаїл явив свою силу, коли він чудесно врятував дитину, кинуту грабіжниками в море з каменем на шиї біля берегів Афону (Афонський Патерик).
З давніх часів Архангел Михаїл прославлений своїми чудесами на Русі. У Волоколамському Патерику наводиться розповідь преподобного Пафнутія Боровського зі слів татарських баскаків про чудесний порятунок Новгорода Великого: «А яко же Великий Новград никогда же не бысть взят от агарян … внегда по Божию попущению грех ради наших безбожный агарянский царь Батый Рускую землю поплени и пожже и поиде к Новому граду и покры его Бог и Пречистая Богородица явлением Михаила Архистратига, иже возбрани ему итти на него. Он же поиде на Литовския грады и прииде к Киеву и виде у каменныя церкви над дверьми написан великий Михаил Архангел и глагола князем своим указуя перстом: «сей ми возбрани пойти на Великий Новгород»».
Визволення міст руських Пресвятою Царицею завжди здійснювалися явленнями Її разом з Воїнством Небесним, під проводом Архистратига. Вдячна Русь оспівала Пречисту Богородицю і Архангела Михаїла в церковних піснеспівах. Архістратигу присвячено безліч монастирів і храмів. У древньому Києві відразу після прийняття християнства був споруджений Архангельський собор і влаштований монастир. Архангельські собори стоять у Смоленську, Нижньому Новгороді. Не було на Русі міста, де не існувало б храму або приділу, присвяченого Архістратигу Михаїлу.
З Священного Писання і Священного Передання відомі також Архангели: Гавриїл — фортеця (сила) Божа, провісник і служитель Божественної всемогутності (Дан. 8, 16; Лк. 1, 26); Рафаїл — лікування Боже, цілитель людських недуг (тов. 3, 16; Тов. 12, 15); Уріїл — вогонь або світло Боже, просвітитель (3 Езд. 5, 20); Селафіїл — молитвеник Божий, що спонукає до молитви (3 Езд. 5, 16); Ієгудиїл — славлячий Бога, зміцнює людей, що трудяться на славу Господню і піклується про відплату їм за подвиги; Варахиїл — податель благословення Божого на добрі справи, він просить милості Божий для людей; Ієремиїл — піднесення до Бога (3 Езд. 4, 36).
На іконах Архангели зображуються відповідно до роду їхнього служіння:
Михаїл — попирає ногами диявола, в лівій руці тримає зелену фінікову гілку, у правій — спис з білою хоругвою (іноді полум’яний меч), на якій зображений червлений хрест.
Гавриїл — із райською гілкою, принесеною ним Пресвятій Діві, або зі ліхтарем у правій руці і дзеркалом з яспису — у лівій.
Рафаїл — тримає посудину з цілющими зіллями в лівій руці, а правою веде Товію, що несе рибу.
Уріїл — у піднятій правій руці — оголений меч на рівні грудей, в опущеній лівій руці — «полум’я вогненне».
Селафіїл — в молитовному положенні, що дивиться вниз, руки складені на грудях.
Ієгудиїл — у правиці тримає золотий вінець, у лівій руці — бич із трьох червоних (або чорних) вервій (шнур).
Варахиїл — на його одязі безліч рожевих квітів.
Ієремиїл — тримає в руці терези.

Добавить комментарий

Православний календар