Рiвненська Єпархiя Українська Православна Церква
Наша кнопка
Хочеш допомогти сайту? постав нашу кнопку Свято-Михайлiвський храм села Зоря
Нашi партнери

know_your_devotion_003Православна Церква знає неміч своїх чад, які з великим натхненням і ревністю стали на поприще поста і молитви, але на середині шляху знемогли. Тому в третю Хрестопоклонну неділю Великого посту, всередині Чотиридесятниці для підкріплення духовних сил виносить Животворящий Хрест Господній на поклоніння вірним та нагадування їм про страждання та смерть Христову за кожного з них.

Як  подорожній, який стомився від довгої дороги, відпочиває під тінню дерева, так і православні християни, здійснюючи духовну подорож в Небесний Єрусалим — до Пасхи Господньої, знаходять на середині шляху «Древо хресне», щоб  під Його покровом набратися сил для подальшої подорожі.

Або як перед приходом царя, який повертається з перемогою, спочатку несуть  його знамена і скіпетри, так і Хрест Господній передує Христовій перемозі над смертю — Світлому Воскресінню.

Хрестопоклонна Неділя вчить нас розуміти превелике значення святого Хреста для нас не тільки в час посту, але і для нашого цілого життя. Ця неділя показує нам, що де Хрест, там сила, там перемога, там спасіння і там запевнене Воскресіння до вічного щасливого життя

Хрест — символ Християнства; величний, глибокий, невичерпний символ.

Дивлячись на Нього розумом і серцем — християнин заглиблюється в цей святий символ і духовно росте.

Хрест зроблений із дерева пізнання добра і зла, яке через гріхопадіння Адама принесло людям смерть, а через орошення божественною кров’ю Господа нашого Ісуса Христа преобразилося в дерево життя.

І в одній із стихир говориться: «Тростию креста, обмакнув ее в красные чернила Твоей крови, Ты, Господи, по-царски подписал нам прощение грехов».

На Хресті написано все, що нам потрібно знати – наш гріх і Боже милосердя.

1301848861_orthodox-cross-001 (1)Хрест — це найсильніша і необорима зброя проти ворога нашого спасіння, це наша найсильніша розрада і  надія, це насамперед символ нашого спасіння. З Хреста — пролунала молитва про прощення ворогів. З Хреста — був помилуваний  благоразумний розбійник, який покаявся. З Хреста — всі віруючі християни в лиці Апостола Іоанна Богослова були всиновлені Божій Матері.

«Крест — хранитель всей вселенной, крест — красота церкви, крест — царей держава, крест — верующих утверждение, крест — ангелов слава и демонов язва». Так пояснює церковний піснеспів значення хреста для всього світу.

Прообрази хреста ми знаходимо уже в Старому  Заповіті. Патріарх Іаков хрестообразно благословив дітей Іосифа — Єфрема і Манасію (Буття. 48 гл.). Мойсей накреслив хрест своїм жезлом на хвилях Червоного моря (Вихід. 14 гл.). Тобто хрест має силу долати навіть закони природи. Що показують і інші приклади, як св. мучениця Василиса Нікомідійська, осінивши себе хресним знаменням, стояла посеред вогню неушкоджена; так, св. єпископ Юліан, осінивши св. хрестом чашу з отрутою, випив її без всякої шкоди. Хрест є і знаменням воєнної перемоги. Коли Амалікитяни напали на євреїв, Мойсей під час молитви, хрестообразно простягав свої руки, які підтримували священики, і Амалікитяни були переможені (Вихід. 16: 11). Найбільш ясно була засвідчена переможна сила хреста Христового у видінні імператора Костянтина Великого: він побачив хрест, що блищав на ясному небі зі словами «сим победиши».

Хрест також подає зцілення. В Старому  Заповіті прообраз хреста — мідний змій — зцілював від смерті всіх ужалених зміями, посланими Богом для покарання євреїв за їх ремствування. Якщо прообраз хреста мав таку цілительну силу, то наскільки сильніший сам хрест Христовий. Православна Церква з древності і до сьогодення вважає хрест великим захистом від всякої зарази, як тілесної, так і духовної. Тому носіння хреста на грудях почалось у християн з древніх часів і розглядалось  як сповідування себе християнином, і як захист, для «отгнания всяких зол».

Хрест, як знамення Христа та віри Христової супроводжує Його послідовників впродовж всього їхнього земного життя.

Першим свідомим релігійним рухом християнської дитини має бути самостійне накладання на себе хресного знамення.

Image580Хресним знаменням осіняє себе християнин, коли пробуджується від сна – це має бути перший його рух на початку дня, і перед сном — останній рух. Хреститься християнин перед і після їжі, перед і після навчання, перед виходом на вулицю, перед початком кожної справи, перед прийманням ліків, перед відкриванням листа, при несподіваних, радісних і сумних новинах, при вході в чужий дім, перед початком прогулянки, подорожі, перед купанням, провідуючи хворих, йдучи в суд, на допит, в тюрму, на заслання, перед операцією, перед боєм, перед доповіддю, перед і після зборів і нарад і т. д. Коли християнин помре, тоді інші, ближні — зложать йому руки хрестом на грудях і пальці зложать в хресне знамення. А на могилі — поставлять останній хрест. Страшний Суд також почнеться явленням Хреста Христова.

Проте неможна робити із хресного знамення талісман, так як неможна носити натільний хрест як амулет. Бо і натільний хрест, і хресне знамення — є тільки вираженням зовні того, що повинно бути в серці християнина… смирення, віри і уповання на Господа.

«Слава, Господи, Кресту Твоему Честному!»

Підготувала: Тетяна Конончук

Добавить комментарий

Православний календар