Рiвненська Єпархiя Українська Православна Церква
Наша кнопка
Хочеш допомогти сайту? постав нашу кнопку Свято-Михайлiвський храм села Зоря
Нашi партнери

originalУ суботу на п’ятому тижні Великого посту свята Церква урочисто виголошує молебний спів акафісту, або подячної похвали Божої Матері. Свято це встановлено в IX столітті за неодноразове позбавлення Константинополя допомогою і заступництвом Пресвятої Богородиці від нашестя ворогів. За імператора Іраклія, (тоді народ шукав захисту в храмах Божих), патріарх Сергій, носячи на руках своїх ікону Пресвятої Богородиці по міських стінах, благав Господа про захист від перських і скіфських військ, що облягали Константинополь, день і ніч благаючи Заступницю врятувати своє місто.

Імператор Костянтин Великий, засновник Константинополя, присвятив його Божій Матері і почитав Пресвяту Діву покровителькою своєю і своєї нової столиці. Чимало храмів на честь Божої Матері були споруджені в Константинополі. У Влахернському храмі зберігалася Її свята ікона, написана святим євангелістом Лукою. У ніч, коли з’єднані сили агарян і персів з моря і з суші рушили на місто, раптово повстала страшна буря, яка розсіяла і потопила судна нападників. Решта ворогів з соромом втекли. Тоді  всю цю ніч вдячний народ, що перебував у Влахернському храмі, виголосив Захисниці міста переможну, всеношну і неседальну (акафіст, грец. Неседальний) пісню: «Взбранной Воеводе победительная, яко избавльшеся от злых, благодарственная восписуем Ти раби Твои, Богородице!»  І з того часу, в спогад про це велике чудо, Православна Церква постановила свято Похвали Пресвятої Богородиці.

Спочатку свято акафісту відбувалося в Константинополі в тому Влахернському храмі, де зберігалися чудотворна ікона Божої Матері і священні предмети земного її життя — риза і пояс Її; але пізніше свято було внесено в Типікон (статути) монастирів святого Сави Студійського і потім в церковні богослужбові книги, і з того часу став загальним для всієї Східної Церкви.

Акафіст — це є священна похвала Пресвятої Діви. Він складається з 24 гімнів, або пісней: 12 кондаків і 12 ікосів, розташованих по 24 буквах грецької абетки. Кожна пісня починається відповідною їй по рахунку буквою, кожен кондак закінчується псаломським «Алілуя», кожен ікос — привітанням архангела «Радуйся …». Все творіння закінчується короткою молитвою до Пресвятої Діви про те, щоб Вона врятувала християн від бід і напастей. У такому вигляді акафіст читається і в інші дні; але в суботу п’ятої седмиці Великого посту він входить до складу богослужіння і співається на утрені (зазвичай напередодні, в п’ятницю ввечері) не весь відразу, але роздільно, між іншими піснеспівами, в чотири різні виходи. Кожне відділення починається і закінчується співом першого кондака: «Взбранной Воеводе …».  Акафіст написаний в VII столітті, на думку багатьох, дияконом великої Константинопольської церкви Георгієм Пісідійським. Згодом Йосип Студит написав канон в суботу акафісту, а деякі інші особи додали до цього подячні молитви в спогад того ж всесильного воєводства Божої Матері. Наша Православна Церква звершує це торжество для утвердження тих, хто кається в надії на Заступницю Небесну, яка, позбавляючи вірних від ворогів видимих, тим більше готова нам допомогти в боротьбі з ворогами невидимими.

Добавить комментарий

Православний календар