Рiвненська Єпархiя Українська Православна Церква
Наша кнопка
Хочеш допомогти сайту? постав нашу кнопку Свято-Михайлiвський храм села Зоря
Нашi партнери

 Svetloe-Hristovo--Voskresene Старозавітна Пасха

Найкраще історію свята Великодня прочитати в першоджерелі: Біблії. Вона записана в книзі «Вихід». Свято це пов’язане з виходом євреїв з Єгипту. Багато років євреї були в рабстві у єгиптян, але ось Господь вирішив вивести Свій народ звідти і поселити в інший землі. Єгипетський фараон не захотів відпускати євреїв — адже вони були робочою силою і будували йому міста. Господь наслав кари на Єгипет (перетворення води в кров, град, жаби, сарана і т.д.). Але фараон все одно не відпускав єврейський народ. І тоді Мойсей оголосив фараону про останнє, найважчє покарання — про смерть всіх єгипетських первістків. Ця кара повинна була змусити фаpаона відпустити ізраїльтян з країни. Коли Господь навів цю кару на Єгипет, євреї вийшли звідти. У Біблії написано про це так:

«И сказал Господь Моисею и Аарону в земле Египетской, говоря: Скажите всему обществу Израилевых: в десятый день сего месяца пусть возьмут себе каждый одного агнца по семействам, по агнцу на семейство; а если семейство так мало, что не съест агнца, то пусть возьмет с соседом своим, ближайшим к дому своему, по числу душ: по той мере, сколько каждый съест, расчислитесь на агнца. Агнец у вас должен быть без порока, мужеского пола, однолетний; возьмите его от овец, или от коз, и пусть он хранится у вас до четырнадцатого дня сего месяца: тогда пусть 121519914_moses_prophet5заколет его все собрание общества Израильского вечером, и пусть возьмут от крови его и помажут на обоих косяках и на перекладине дверей в домах, где будут есть его; пусть съедят мясо его в сию самую ночь, испеченное на огне; с пресным хлебом и с горькими травами пусть съедят его. Ешьте же его так: пусть будут чресла ваши препоясаны, обувь ваша на ногах ваших и посохи ваши в руках ваших, и ешьте его с поспешностью: это — Пасха Господня. А Я в сию самую ночь пройду по земле Египетской и поражу всякого первенца в земле Египетской, от человека до скота, и над всеми богами Египетскими произведу суд. Я Господь. И будет у вас кровь знамением на домах, где вы находитесь, и увижу кровь и пройду мимо вас, и не будет между вами язвы губительной, когда буду поражать землю Египетскую. И да будет вам день сей памятен, и празднуйте в оный праздник Господу во все роды ваши; как установление вечное празднуйте его «. (Вихід 12: 1-14)

Новозавітна Пасха

Ісуса Христа розіп’яли напередодні Пасхи (Іоанна 19:14). І з тих пір свято Пасхи набуло нового значення. Христос був у жертву принесений за нас як пасхальний агнець (1 Коp 5: 7) і воскрес як первенець з померлих (1 Коp 15: 20,23). І якщо в Старому завіті ангел смерті проходив повз будинки, кос2_8яки яких були помазані кров’ю агнця, то в наш час Бог не буде судити тих, хто приймає жертву Ісуса Христа. Ісус — Агнець Божий. У Старому завіті кров агнця давала життя первісткам євреїв, які помазали косяки дверей його кров’ю. У Новому завіті ми читаємо, що «кров Ісуса Христа … очищує нас від усякого гріха» (1 Івана 1: 7). «Бо так полюбив Бог світ, що віддав Сина Свого Єдинородного, щоб кожен, хто вірує в Нього, не загинув, але мав життя вічне». (Іоан.3: 16)

Чому Пасха святкується в різний час?

Закон Мойсея точно визначає час святкування старозавітної Пасхи, яку в християнстві зайняла Пасха новозавітна. За старозавітним законом Пасха повинна відбуватися в ніч з 14 на 15 число місяця нісана, відповідного теперішньому березню, в який би день тижня це число не трапилося по староєврейському численню. Цей день припадає приблизно на час біля весняного рівнодення.

Деякі східні церкви, за прикладом євреїв, святкували свою християнську Пасху також в це число, в який би день тижня вона не припадала, і з цього числа припиняли піст. Святкування, втім, відбувалося в християнському розумінні; зазначені церкви в 14-й день нісана здійснювали торжество в спогад хресної смерті Спасителя і називали його Пасхою хресною, а потім, через день, святкували Пасху Воскресіння, але знову в який би день тижня вона не припадала. Інші церкви, трималися іншого звичаю; вони святкували спогад страждань і смерті Спасителя в першу п’ятницю після 14-го нісана, а Пасху або пам’ять Воскресіння Христового в перший потім недільний день, і з цього дня припиняли піст. Таким чином, в одних церквах Пасху святкували в числі, яке не завжди співпадало з воскресним днем, в інших, навпаки, по днях, тому припадала на воскресний день, в який святкувалося Воскресіння Христове.

«Пасхальні суперечки» тривали довго. У III і на початку IV століття вони знайшли своє відображення в постановах Першого Нікейського Вселенського Собору 325р.  Було вирішено святкувати її в усіх Церквах одночасно: в перший воскресний день за весняним повним місяцем. Пасха християнська по прийнятим соборним правилам обов’язково слідує після єврейської.

Отже, час святкування Пасхи визначається за місячним календарем, при цьому враховується ряд особливостей: вона святкується після Пасхи єврейської, в першу неділю після весняного повного місяця, яка буде або в самий день воскресного рівнодення, або безпосередньо після нього, але не раніше весняного рівнодення.

Чому в різних країнах Пасха святкують в різні дні?

На сьогоднішній день в християнстві існують дві дати святкування Пасха. На Заході, а також в країнах, де історично склалося більший вплив Католицької церкви, Пасха відзначається раніше, тоді як в країнах з домінуючим впливом Православної церкви це свято відзначається пізніше. Отже, чому ж Пасха, святкується в різний час різними церквами?

Вся справа в календарі або літочисленні. Гай Юлій Цезар, римський імператор, у 46 році до Різдва Христового, зробив реформу. Було прийнято в році 365 днів, а через 3 роки на четвертий рік 366 днів. Цей день додавався до лютого місяця. День доводилося додавати, щоб обчислення часу відповідало обертанню Землі навколо Сонця. (Тут слід зазначити, яка точність у Бога — Творця! Минають століття, тисячоліття, а Божі закони працюють секунда в секунду).

Отже, був введений Юліанський календар, або сонячний рік. І паралельно існувало літочислення за місячним календарем. Це тривало до 325 року. У 325 році на Нікейському соборі єпископів для всього християнського світу був введений Юліанський календар. На честь Юлія Цезаря був названий місяць липень. На честь імператора Августа місяць серпень. Юліанський літочислення існує до цих пір в Православній церкві. Його прийнято називати старим стилем.

Весняне рівнодення випадало на 21 березня, і від цього дня визначали Пасху. Але неточність людських обчислень незабаром позначилася знову. За календарем наступало 11 березня, а фактично було вже весняне рівнодення, тобто 21 березня. Знову була зроблена реформа. Римський Папа Григорій XIII створив комісію для реформи. Зробили, що рік складається з 365 днів, 49 хвилин, 16 секунд. Отже, в 1582 році був прийнятий Григоріанський календар. Це літочислення називають новим стилем.

У різних країнах він був введений в різний час. У тих країнах, де домінували католики, календар був введений в 1582 році. У Росії новий стиль, або Григоріанський календар, був введений в 1918 році. Православна Церква люто виступала проти нового стилю. Справа доходила до повстання і кровопролиття. Проте, паралельно продовжували існувати два літочислення, два календаря: Юліанський і Григоріанський. Розбіжність між ними була наступною: 1582 рік — різниця в 10 діб, XVIII століття — різниця в 11 діб, XIX століття — різниця в 12 діб. І, нарешті, XX століття — різниця в 13 діб. Божі ж години залишаються точні як в першому столітті, так і в XX, а тепер уже і в XXI. Таким чином, на сьогоднішній день Православна церква зберігає старий стиль, або Юліанський календар, а весь інший світ живе за новим стилем, або за Григоріанським календарем.

Формула обчислення дати Пасхи залишається колишньою. День Воскресіння Господа святкується при настанні весняного рівнодення, в першу неділю після повного місяця. Таким чином, Пасха не може бути раніше 22 березня і пізніше 25 квітня за старим стилем.

Це, звичайно, непогано знати, але апостол Павло говорить і стверджує більш важливу істину, мабуть, найважливішу. У Посланні до Коринтян (1 Кор. 15) він говорить, що якщо Христос не воскрес, то все марно: і наша віра, і наша надія, і ми все ще залишаємося у гріхах; ми найнещасніші люди. Головне — Христос воскрес із мертвих, первісток серед покійних! І Він каже сьогодні: «Я живу, і ви будете жити!»

Добавить комментарий

Православний календар