Рiвненська Єпархiя Українська Православна Церква
Наша кнопка
Хочеш допомогти сайту? постав нашу кнопку Свято-Михайлiвський храм села Зоря
Нашi партнери

220515Тропарь святителя Николая глас 4:  

Приспе день светлаго торжества,/ град Барский радуется,/ и с ним вселенная вся ликовствует/ песньми и пеньми духовными:/ днесь бо священное торжество/ в пренесение честных и многоцелебных мощей/ святителя и чудотворца Николая,/ якоже солнце незаходимое, возсия светозарными лучами,/ разгоняя тьму искушений же и бед/ от вопиющих верно:// спасай нас, яко предстатель наш, великий Николае.

22 травня (9 травня за старим стилем) Церквою згадується Перенесення мощей святителя і чудотворця Миколая з Мир Лікійських у Бар (сучасна назва Барі). Це відбулося в 1087 році, коли, рятуючи святиню від можливої наруги, купці з італійського міста перевезли мощі з Мир Лікійських у своє місто.

Як свідчать стародавні джерела, в ХI столітті грецька імперія переживала важкий час. Турки спустошували її володіння в Малій Азії, розоряли міста і села, вбиваючи їх жителів, і супроводжували свої жорстокості образою святих храмів, мощей, ікон і книг.

Мири Лікійські також були зруйновані. Руїни храму з гробницею святителя перебували в запустінні і охоронялися лише кількома благочестивими ченцями.
Мусульмани вирішили знищити мощі святителя Миколая, глибоко шанованого всім християнським світом.

У 792 р. халіф Аарон Аль Рашид послав начальника флоту Хумей пограбувати острів Родос. Спустошивши цей острів, Хумей відправився в Мири Лікійські з наміром зламати гробницю святителя Миколая, але замість неї він зламав іншу, що стояла поряд з гробницею Святителя. Ледве святотатці встигли це зробити, як на морі піднялася страшна буря і майже всі судна були розбиті.

Осквернення святині обурювало не тільки східних, але і західних християн. Особливо побоювалися за мощі святителя Миколая християни в Італії, серед яких було багато греків.

У 1087 р. одному священикові міста Бар, розташованого на березі Адріатичного моря, з’явився святитель і звелів перенести його мощі з Мир Лікійських у це місто.
Городяни негайно спорядили три кораблі і відправили їх за мощами. Щоб приховати мету своєї подорожі, кораблі навантажили пшеницею, а по дорозі отримали звістку, що венеціанські купці також мають намір відправитися в Мири для перенесення мощей Святого у Венецію.

Досягнувши берегів Лікії, вони проникли в церкву і розбили церковний поміст, під яким стояла гробниця з мощами та побачили, що саркофаг наповнений запашним святим миром, після чого помолившись витягли переповненого миром саркофагу мощі Святителя та перенесли загорнуті мощі у верхній одяг на корабель.

Спочатку барійцям допомагав плисти додому попутний вітер, але на наступний день вітер змінився і повернув корабель у напрямку до міста Патара, батьківщини святителя Миколая.

Перелякані барійці стали побоюватися, чи точно це мощі архієпископа Миколая, чи не прогнівили вони його своїм сміливим вчинком. І тільки коли п’ятеро з них зізналися, що взяли собі частку мощей святого угодника, море заспокоїлося, і подув сприятливий вітер.

Невдовзі кораблі припливли до Барі, і скоро радісна звістка облетіла все місто. Великій святині була влаштована урочиста зустріч.

Наступного дня, мощі святителя Миколая були урочисто перенесені до церкви святого Стефана, moshhi3що знаходилася недалеко від моря. Торжество перенесення мощей Миколая Угодника в церкву святого Стефана в Барі супроводжувалося численними зціленнями хворих. Через два роки була закінчена і освячена нижня частина (крипт) нового храму в ім’я святого Миколая, спорудженого спеціально для зберігання його святих мощей, куди вони й були урочисто перенесені папою Урбаном. Верхня частина храму (базиліка) була побудована значно пізніше.

Мощі Миколая Чудотворця і донині зберігаються в білосніжній базиліці Сан Сабіно італійського міста Барі.

Святителю отче Николае, моли Христа Бога спастися душам нашим!

Підготувала: Олена Ковтунович

Добавить комментарий

Православний календар