Рiвненська Єпархiя Українська Православна Церква
Наша кнопка
Хочеш допомогти сайту? постав нашу кнопку Свято-Михайлiвський храм села Зоря
Нашi партнери

 troica1День Святої Трійці велично святкується на п’ятидесятий день після Пасхи, тому ще й має назву П’ятидесятниця.

       Після Воскресіння Господнього Його ученики постійно жили відчуттям свята. На протязі сорока днів Христос являвся їм, на очах учеників Господь вознісся на небо. Він переконав їх, що в останній день світу  прийде так само на землю як і відійшов до Бога — Отця. Прощаючись з ними, Христос обіцяв послати їм Утішителя — Святого Духа. Ученики не знали, що це значить, але без сумніву вірили що все буде по Слову Учителя. З того часу вони перебували  в Сіонській горниці в Єрусалимі. Разом з ними  була Божа Матір.
       Настав десятий день після Вознесіння Господнього, день іудейської П’ятидесятниці. Діва Марія і апостоли знаходились в Сіонській горниці, аж раптом в третій годині  по єврейському часу (по нашому же о дев’ятій годині  ранку) в повітрі здійнявся сильний шум, як під час бурі, наповнивши собою весь дім.Сошествие Святаго Духа В повітрі з’явились вогнені язики і опустились на голови апостолів і палали, але не обпалювали їх. З цієї миті Дух Святий почив на апостолах і на всіх хто з ними перебував. Будучи безтілесним Дух Святий вибрав в знамення Собі вогнені язики, щоб видимо явити Свою присутність. Після того як  вогонь Божественний возгорівся в серцях апостолів вони вознесли слова хвали і подяки Великому в своїх благодіяннях  Богу! Так утворилася Христова Церква. Кожен з апостолів почав говорити на мовах країн до цих пір їм не відомих. Це знання для них було даром Духа Святого, необхідне для проповіді Євангельської Істини по всьому світі.
        Тим часом на шум з неба до горниці збіглася велика кількість народу. Вони сильно здивувались, побачивши що галілеяни по походженню, люди невчені та неграмотні, раптом заговорили на різних  мовах. Люди, які зібралися біля горниці, були різного походження, адже вони з’їхались в Єрусалим на свято П’ятидесятниці і кожен з них чув проповідника, який прославляв Бога на мові його країни. Здивування багатьох перейшло в страх, та знайшлись нечестиві, які почали насміхатись з апостолів зі словами що вони напились солодкого вина і п’яні. Тоді апостол Петро вийшов на першу проповідь. Його устами говорив Дух Святий  і слова проповіді  проникали в серця людей і в той день увірувало, покаялось і хрестилось біля трьох тисяч людей. Так, повним торжеством Святого Духа над невіруючими, закінчилась ця подія.
       Величний празник П’ятидесятниці встановлений  святими апостолами. Кожен рік вони святкували цей день і заповідували величати цю подію всім християнам.
      За уставом Вселенської Православної Церкви  Святкуванню Святої Трійці передує Троїцька родительська поминальна субота — день молитви за спочилих родичів та всіх християн. Це поминання покійних бере свій початок з апостольських часів.
      В канун свята храми переоблачаються в зелені кольори та прикрашаються зеленню і вітками дерев, символізуючи цим Животворящу силу Духа Святого. Також зеленню народ Божий прикрашає свої оселі та подвір’я. Звичай цей бере початок  від старозавітньої Церкви в пам’ять про звільнення від єгипетського рабства та отримання законодавства на Сінайській горі.
   В  день свята після Літургії служиться Велика вечірня з коліноприклонними молитвами до Триєдиного Бога, в яких ми сповідуємо гріх наш перед Отцем Небесним і заради Великої Жертви Сина Його, просимо помилування. Також просимо Господа Іісуса Христа дарувати нам Божественного Духа і накінець молимся за спочилих отців і братів наших, щоб упокоїв їх  Господь «в месте светле, злачне, покойне». Також вперше після Воскресіння співається стіхіра «Царю Небесный, Утешителю Душе истины…».  Її так полюбили християни, що вона була включена до кожної служби, стала молитвою на призвання Святого Духа перед початком всякої справи.

   Православне життя  не може існувати без Святого ДухаАдже початок всіх церковних Таїнств — Святий Дух! «Святим Духом всяка душа живится «- співається в церковних піснеспівах. Дух Святий всюди і все наповнює! Ціль нашого життя, всі наші християнські зусилля направлені на «Стяжаніє Духа Святого», як говорив преподобний Серафим Саровський. Тому кожному з нас слід усвідомити торжественний зміст свята і в смиренному благоговінні перед величчю таємниці Божої возгласити  Святому Духу: Св. ТроицаЦарю небесний, Утешителю, Душе истины, иже везде сый и вся  исполняяй, Сокровище благих и жизни подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси, Блаже, души наша!   

 

Тропар свята

Благословен еси, Христе Боже наш,
Иже премудры ловцы явлей, 
низпослав им Духа Святаго,
и теми уловлей вселенную,
Человеколюбче, слава Тебе. 

Кондак свята

Егда снизшед языки слия,разделяше языки Вышний, негда же огненные языки раздаяше,в соединение вся призва,  и согласно славим Всесвятого Духа.

Підготувала: Олена Кузнецова

Добавить комментарий

Православний календар