Рiвненська Єпархiя Українська Православна Церква
Наша кнопка
Хочеш допомогти сайту? постав нашу кнопку Свято-Михайлiвський храм села Зоря
Нашi партнери

17385.p (1)

ТРОПАРЬ ВСЕМ СВЯТЫМ, В ЗЕМЛЯХ СВЯТОЙ РУСИ ПРОСИЯВШИМ
глас 1
 Якоже плод красный Твоего спасительнаго сеяния,  земля Русская приносит Ти, Господи, и вся святыя в той просиявшия.  Тех молитвами в мире глубоце церковь и страну нашу Богородицею соблюди, Многомилостиве.
 
КОНДАК ВСЕМ СВЯТЫМ, В ЗЕМЛЯХ СВЯТОЙ РУСИ ПРОСИЯВШИМ
глас 3
 Днесь лик святых в земли нашей Богу угодивших предстоит в церкви и невидимо за ны молится Богу;  Ангели с ним славословят и вси святии Церкве Христовы ему спразднуют: о нас бо молят вси купно Превечнаго Бога.
 

Русь називали святою, і вищим ідеалом для неї завжди були праведність і святість. Посіяне святим апостолом насіння віри довго проростало, росло при святій рівноапостольній княгині Ользі та щедро вродило у X столітті завдяки трудам благовірного князя Володимира, який хрестив Київську Русь. Православ’я дало нашому народу  ідеал святості, котрого він прагне донині. За більш як тисячолітню історію наша Церква дала світу величезну кількість святих угодників Божих. Це і святителі, які освічували та вчили наш народ, це і велике число мучеників і сповідників, які засяяли на небокраї нашої церкви, блаженні та юродиві. Православні монастирі, починаючи з Києво-Печерської Лаври — це місця особливого подвигу служіння Богу і ближньому. Серед тих, хто просіяли в них — затворники, літописці, художники і безкорисливі цілителі — лікарі душ і тілес.

Свято всіх святих в землі Руській просіявших святкується в другу неділю після святої П`ятедисятниці, а з’явилося в середині XVI століття, за митрополита Макарія. Почало святкуватись воно 17 липня (за ст. Ст. ). Автором служби вважається чернець Григорій з Суздальського Спасо-Евфімієвського монастиря.

Але це свято з якихось причин не одержало поширення, було фактично забуте і не увійшло до друкованого місяцеслову, а його текст не був виданий. Випробування , що посилалися Богом святій Русі та православній Церкві, багатьом здавалися перебореними своїми силами. Лише події 1917р. змусили до рішучих дій. Священним Собором у засіданні 13/26 серпня 1918р., в день тезоіменитства Святійшого патріарха Тихона, було прийняте таке рішення:

1. Відновити існуюче раніше в православній Церкві святкування дня пам’яті Всіх Святих Руських.

2. Святкування це відбувається в першу неділю Петрового посту.

Собор припускав, що це свято, що має для нас особливе значення, повинне стати ніби храмовим для всіх православних церков на Русі. Таким чином, відновлено ( а фактично запроваджено заново) це свято було не випадково встаневлено на початку періоду найжорстокіших переслідувань християнства за всю його історію. Характерно, що і зміст його, став більш універсальним: це вже не просто вшанування російських святих, а торжество всієї Святої Русі, яке змушує оцінити своє минуле і витягти з нього уроки для творення Церкви в нових умовах.

Після припинення прямих гонінь на Церкву в 40-ві роки XX ст. вийшла в світ Служба Всім святим, в землі Руській просіявшим, відредагована єпископом Афанасієм ( Сахаровим ), в яку входить знаменита всіма любима стіхіра «Русь Святая, храни веру православную». Після цього почалося повсюдне святкування пам’яті Всіх руських святих в 2-у Неділю після П’ятидесятниці.

Лише в 1995 р. була надрукована окремою книгою «Служба Всім Святим, в землі Руській просіявшим».

Одночасно з складанням служби Всім Святим, в землі Руській просіявшим, владика Афанасій (Сахаров) розробив композицію ікони Собору Руських Святих. Словесне зображення Святої Русі знайшло своє іконописне втілення. За задумом єпископа Афанасія, групи святих повинні були розташовуватися по колу, по ходу сонця, отже, відображаючи південь, захід, північ і схід Русі, освіченої світлом православної віри. Кругова композиція, ідеально відображаючи Божественну вічність і повноту церковної соборності, підкреслює і освячує собор руських святих іконою Святої Трійці преподобного Андрія Рубльова, укладеної в коло .

Отже — це милість Божа, що ми маємо стільки святих у Церкві православній, що в кожного з нас є свій небесний заступник, ім’я якого ми носимо, який молиться за своє чадо і веде його до спасіння. Безліч подвижників благочестя нагадують віруючій людині, що всі ми покликані до святості життя, яке освячується і прославляється в нас Духом святим.

«Стяжи дух мірен — і тисячі спасуться навколо тебе,» — говорив преподобний Серафим Саровський. Тобто біля кожного святого, стяжавшего благодать Духа Святого, спасаються тисячі християн, хоча і не досягли святості, але почитали святість,  молилися святим і наслідували їм. Будемо ж, любити і шанувати святих землі Руської, будемо молитися їм, будемо намагатися в міру сил наслідувати їх життя. Адже тоді і ми, безсумнівно, увійдемо в ті тисячі, які спасуться біля кожного з них — увійдемо їх молитвами і милістю Божою.

ГИМН СВЯТОЙ РУСИ 

Земле Русская, Граде святый, украшай свой дом,

В немже божественный  

велий сонм святых прослави.

Церковь Русская, красуйся, ликуй,

Се бо чада твоя  Престолу Владычню

Во славе предстоят, радующеся.  


Соборе Святых Русских, полче Божественный,

Молитеся ко Господу о земном Отечестве Вашем

И о почитающих Вас любовию.


Новый дом Евфрафов, Уделе избранный,

Русь Святая, храни Веру Православную,

В нейже тебе утверждение.

Підготував: Брюхацький Дмитро

Добавить комментарий

Православний календар