Рiвненська Єпархiя Українська Православна Церква
Наша кнопка
Хочеш допомогти сайту? постав нашу кнопку Свято-Михайлiвський храм села Зоря
Нашi партнери

130082.bМИЛОСЕРДИЕ – ПРЕВЫШЕ ЗАКОНА

Уільям Барклі 

В 25 неділю після П’ятидесятниці, ми слухаємо уривок святого Євангелія про чудесне зцілення скорченої жінки, яке відбулося в синагозі у суботу.

«Сьогодні,- як проповідує святитель Микола Сербський, Євангеліє нам показує картину з однієї сторони предивного Чоловіколюбця Ісуса Христа, а з другої сторони фарисейське самолюбство з заздрістю та гнівом.»

В синагогу прийшла одна жінка, скорчена злим духом, скорчена не неділю, місяць чи рік, але вісімнадцять років. « І не могла випрямитися». З головою зігнутою до колін, нещасна не могла бачити над собою ні зоряного неба, а ні людського обличчя біля себе.

Ісус, сповнений милосердя, покликав її і каже: жéно, от­пущенá еси́ от­ недýга тво­егó. И воз­ложи́ на ню́ рýце: и áбiе прострéся, и слáвляше Бóга. (Лк.13:12-13)

Блаженний Феофілакт Болгарський коментуючи цю подію повчає нас: «Господь з належним Йому повновладним велінням проганяє хворобу цієї жінки і покладає на неї руки, щоб ми пізнали, що силу і дію Слова носила ця свята плоть.»

«А сатана,- продовжує блаженний Феофілакт, який спочатку зв’язав жінку, з розпачу на те, що її визволив Господь, так як він ще більше зла бажав заподіяти їй, пов’язує заздрістю начальника синагоги і його устами хулить Ісуса, за вчинене Ним чудо. Цей (начальник синагоги) обурюється на те, що зцілення скоєно в суботу,  тобто у святковий день, коли була заборонена будь-яка праця. Начальник синагоги робить себе великим ревнителем Божого закону і народних звичаїв. Він не радіє разом із зціленою жінкою і присутніми людьми, але заявляє: шéсть днíй éсть, въ ня́же достóитъ  делати: въ ты́я ýбо при­­ходя́ще цели́теся, а не въ дéнь суббóтный. (Лк.13:14)

Ісус Христос викриває і розвінчує його облуду і лицемірство і дає нам добру науку, як маємо проводити святковий день.

Ісус Христос відповідає: лицемере, кóждо вáсъ въ суббóту не от­решáетъ ли сво­егó волá или́ ослá от­ я́слiй, и вéдъ напая́етъ, сiю́ же дщéрь Авраáмлю сýщу, ю́же связá сатанá сé осмо­е­нá­де­ся­те лето, не достóяше ли разреши́тися éй от­ ю́зы сея́ въ дéнь суббóтний? (Лк.13:15-16)

            Тому начальник синагоги та всі інші супротивники Ісуса засоромилися при таких словах.

Ісус пояснює, що Своїм вчинком Він не переступив заповідь щодо суботи, а навпаки: ще глибше її розкрив, бо, згідно заповіді:

— по-перше, потрібно бути в синагозі – Ісус це виконує;

— по-друге, в святині треба молитись: Він разом з усіма молиться, чим виконує її;

— по-третє, побачивши потребуючого, допоможи йому; ось Він і взявся допомогти, і сталось чудо.

Блаженний Феофілакт Болгарський, говорить що мова в даному Євангелії йде не лише про здоров’я тіла скорченої жінки, але й про душу, яка також подібно може бути скорченою, прив’язаною до матеріального, а тому ап. Лука підкреслює тривалість хвороби 18 років.

«Прийдіть до мене всі втомлені й обтяжені, і я заспокою вас». (Мт.11:28) Бачимо, що Господь одних зцілює тільки словом, інших за проханням других, ще інших питає про віру. В усіх випадках Господь Ісус Христос переслідує одну мету, щоб цим прославились діла Божі. Сьогоднішнім прикладом Христос вчить нас бути милосердними. Він каже:

«Будьте ж милосердні, як і Отець ваш милосердний» (Лк. 6:36).

Підготувала: Світлана Мейта

Добавить комментарий

Православний календар