Рiвненська Єпархiя Українська Православна Церква
Наша кнопка
Хочеш допомогти сайту? постав нашу кнопку Свято-Михайлiвський храм села Зоря
Нашi партнери

2254744

“Святий Апостол Андрій Первозванний – перший архієпископ Костянтинопольський, Патріарх Вселенський і апостол Руський. На Київських горах стояли ноги його і очі його Русь бачили, а вуста благословляли, і насіння віри він у нас насадив. Воістину Свята Русь обрана серед інших східних народів, бо в ній проповідував Апостол”, – проголошує постанова Православного Собору, що відбувався у Києві в 1621 році, в час тяжкої боротьби православних з польсько-католицькою експансією.Волею Духа Святого істинне благовістя майже з перших днів зародження християнства почало поширюватися саме в Священній Києвській Русі, що було найвизначнішим вселенським моментом в історії нашої Церкви, яскравим свідченням її апостольського походження. Неоціненним є той факт, що найближчий учень і спадкоємець Св. Іоана Хрестителя, брат Св. апостола Петра і до того ж перший покликаний Христом до апостольського служіння Св. Андрій Первозванний, маючи від Св. Духа пророчий дар передбачення майбутнього і натхнений Ним, поспішив вирушити з Євангельською проповіддю саме в ті землі, та поблагословити їх, де згодом постала велична й свята Київська Русь.

Святий апостол Андрій Первозванний народився в місті Віфсаїді в Галілеї, згодом жиsf-ap-andrei-1в разом з своїм братом Симоном (Петром) в Капернаумі, на березі Геннісаретського озера, заробляючи на прожиття виловом риби.З юних років апостол Андрій відрізнявся молитовною спрямованістю до Бога. Він не одружився, і став учнем святого пророка Іоана Хрестителя, що сповістив про Боговтілення. Коли святий Іоанн Хреститель вказав на річці Іордан святим апостолам Андрію та Іоанну Богослову на Ісуса Христа, називаючи Його Агнцем, вони негайно пішли за Господом . Як розповідається в Євангелії, святий апостол Андрій не тільки першим пішов на заклик Господа (від чого в переказі стародавньої Церкви святому апостолу Андрію присвоєно ім’я Первозванного), але він був також п6eb08c4d02ab1d17bf02a3a1751be119_0aefc4a8a253d3417caf655d71193dd7ершим з апостолів, який сповідав Його Спасителем (Месією), привівши до Христа свого брата Симона, майбутнього апостола Петра. З Євангелії ми взнаємо, що святий апостол Андрій був разом з Господом Ісусом Христом під час чуда з п’ятьма хлібами, що наситили п’ять тисяч чоловік, говорив з Господом у Вербну неділю. Запитував Його разом з апостолами Петром, Іаковом та Іоаном на Елеонській горі про майбутнє руйнування Єрусалиму (яке збулося в 70 р. після Р. X.) і про ознаки Другого Пришестя Спасителя. Після Воскресіння і Вознесіння Христового, свідком якого також був святий апостол Андрій, він повернувся до Єрусалиму. Тут в день П’ятидесятниці разом з іншими апостолами і Пресвятою Богородицею, апостол Андрій наповнився Духом Святим, як обіцяв Сам Господь. З проповіддю Слова Божого святий апостол Андрій здійснив декілька подорожей, під час яких тричі повертався до Єрусалиму. Він пройшов Малу Азію, Фракію, Македонію, Скіфію, Причорномор’я (за переказами грузинської Церкви, апостол Андрій проповідував разом з апостолом Симоном Кананітом в Абхазії, де апостол Симон прийняв мученицьку кончину).
Апостол-Андрей-Первозванный-водружает-крест-на-горах-Киевских.-Н.П.Ломтев-18482Вгору по Дніпру апостол Андрій піднявся до місцеположення майбутнього Києва, де, як оповідає преподобний Нестор Літописець, поставив хрест на київських горах, звернувшись до учнів своїх із словами: «Чи бачите гори ці? На цих горах засяє благодать Божа, буде велике місто, і Бог спорудить багато церков». Просуваючись далі на північ, апостол Андрій дійшов до поселень слов’ян на місці майбутнього Новгорода і біля нинішнього села Грузини (Тверської області) поставив свій жезл. Звідси апостол Андрій через землі варягів пройшов до Риму і знов повернувся у Фракію. Тут в невеликому селищі Візантії, майбутньому Константинополі, він заснував християнську Церкву, посвятивши в єпископа одного із сімдесяти апостолів Христових — Стахія. Так ім’я святого апостола Андрія зв’язує Константинопольську і Руську Церкви.

На важкому шляху проповіді апостол Андрій зазнав багато скорботи і страждання від язичників: його виганяли з міст, піддавали биттю, наприклад в Синопі. Але Господь беріг свого обранця і по його молитвах творив чудеса.

Останнім містом, куди прийшов Первозванний апостол і де йому судилося прийняти мученицьку кончину, було місто Патри (Патрас).

Свою силу явив Госпо0280дь через учня Свого і в місті Патри (Патрасе). По молитві апостола видужав важко хворий Сосий, знатний городянин; накладенням апостольських рук зцілилася Максимілла, дружина правителя Патрського і його брат філософ Стратоклій. Все це спонукало жителів міста приймати від апостола Андрія святе Хрещення, проте правитель міста проконсул Егеат залишався закоренілим язичником. Святий апостол з любов’ю і смиренням взивав до його душі, прагнучи відкрити йому християнську таємницю вічного життя, чудотворну силу Святого Хреста Господня. Розгніваний Егеат наказав розіпнути апостола. Язичник думав зганьбити проповідь святого Андрія, якщо віддасть його смерті на хресті, який прославляв апостол. З радістю прийняв святий Андрій Первозванний рішення правителя і зійшов на місце страти, голосно виголошуючи: «Радуйся, Кресте, плотию Христовою освященный… Возьми убо мя от лю­дей, и отдаждь мя Учителю моему, да тобою мя приимет, Иже мя искупи тобою». Щоб продовжити муки апостола, Егеат наказав не прибивати рук і ніг святого, а прив’язати їх до хреста. За переказами, хрест, на якому був розіпну23666_thumbтий святий апостол Андрій, мав особливу форму — був у вигляді латинської цифри X (в іконографії т.з. Андріївський хрест). Два дні апостол з хреста учив городян, що зібралися навколо. Люди, що слухали його, всією душею співчували йому і зажадали зняти святого апостола з хреста. Злякавшись народного обурення, Егеат наказав припинити страту. Але святий апостол став молитися, щоб Господь удостоїв його хресної смерті. Як не намагалися воїни зняти апостола Андрія, руки їм не покорялися. Розіпнутий апостол, віддавши Богу хвалу, вимовив: «Господи, Ісусе Христе, прийми дух мій». Тоді яскраве сяйво Божественного світла освітило хрест і розіпнутого на ньому мученика. Коли сяйво зникло, святий апостол Андрій Первозванний вже віддав свою святу душу Господу. Максимілла, дружина правителя, зняла з хреста тіло Апостола і з честю похоронила його. В 357 році мощі святого апостола Андрія були урочисто перенесені до Константинополя і встановлені в храмі Святих Апостолів поряд з мощами святого євангеліста Луки і учня апостола Павла — апостола Тимофія. Після взяття Константинополя хрестоносцями, в 1208 році мощі святого апостола Андрія були перевезені до Італії і поміщені в кафедральному храмі в Амальфі. При  Папі Римському Пію II (1458) чесна глава святого апостола Андрія була перенесена до Риму і встановлена в соборі святого апостола Петра.

Фільм про апостола Андрія Первозванного

Дітям про апостола Андрія

Підготувала: Тетяна Конончук

Добавить комментарий

Православний календар